• تاریخ انتشار : سه شنبه 5 اردیبهشت 1402 - 9:55
  • کد خبر : 3779
  • چاپ خبر

تصویب قانون تسهیل در اجرای سامانه مودیان

به گزارش پایگاه خبری افق فارس، به دنبال اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان توسط سازمان امور مالیاتی کشور، اشخاص حقوقی از ابتدای فروردین ماه سال جاری ملزم به رعایت مقررات قانون مذکور شدند و می بایست صورتحساب های فروش خود را به صورت الکترونیکی در سامانه مودیان ثبت نمایند. اما امروز نمایندگان

به گزارش پایگاه خبری افق فارس، به دنبال اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان توسط سازمان امور مالیاتی کشور، اشخاص حقوقی از ابتدای فروردین ماه سال جاری ملزم به رعایت مقررات قانون مذکور شدند و می بایست صورتحساب های فروش خود را به صورت الکترونیکی در سامانه مودیان ثبت نمایند. اما امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون تسهیل، تاریخ این فراخوان را به ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ تغییر دادند. بدین ترتیب کلیه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس، شرکت‌های دولتی و اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده (۱۶) قانون مالیات بر ارزش افزوده از ابتدای مهرماه سال جاری ملزم به صدور صورتحساب الکترونیک در سامانه مودیان خواهند بود و سایر اشخاص بایستی از ابتدای دی ماه ۱۴۰۲ مقررات سامانه مذکور را رعایت نمایند.

بخشودگی ۱۰۰ درصد جرایم سامانه مودیان تا پایان سال ۱۴۰۳

موضوع مهم دیگری که به دنبال تصویب قانون تسهیل باید به آن اشاره کرد بخشودگی جرایم موضوع ماده ۲۲ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان می باشد. براساس ماده (۲) لایحه مصوب توسط مجلس، سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند تا پایان سال ۱۴۰۳ تا ۱۰۰ درصد جرایم موضوع ماده (۲۲) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان را با رعایت ماده (۱۹۱) قانون مالیات های مستقیم مورد بخشودگی قرار دهد. به این ترتیب تا پایان سال ۱۴۰۳ صورتحساب‌هایی که در سامانه مودیان به ثبت نرسیده ، قابل قبول خواهد بود.

تهیه ی اظهارنامه برای مودیان توسط سازمان امور مالیاتی کشور

به دنبال تصویب قانون تسهیل توسط مجلس، این الزام بر سازمان امور مالیاتی کشور گذاشته شده تا با استفاده از اطلاعات موجود در سامانه مودیان، در پایان هر دوره ی مالیاتی نسبت تهیه ی اظهارنامه برای کلیه مودیان اقدام نماید و مودی یک ماه پس از اتمام هر دوره فرصت دارد با ثبت خریدها و فروش هایی که صورتحساب های آن ها در سامانه مودیان صادر نشده است، اظهارنامه ی تهیه شده توسط سازمان امور مالیاتی را تکمیل کرده و به سازمان مسترد کند.

تخصیص شماره منحصر به فرد مالیاتی به رسید پرداخت صادره توسط دستگاه‌های کارتخوان

بر اساس ماده ۶ مصوب لایحه قانون تسهیل، ظرف دوماه پس از ابلاغ این قانون، بانک مرکزی مکلف خواهد بود  مطابق با ساختار اعلامی سازمان امور مالیاتی کشور، نسبت به درج شماره منحصر به فرد مالیاتی در رسیدهای صادره توسط دستگاه‌های کارتخوان اقدام نماید. همچنین اطلاعات رسید یا گزارش پرداخت هر روز باید حداکثر تا پایان روز بعد توسط بانک مرکزی به سامانه مودیان منتقل شود.

اخذ مالیات برارزش افزوده منوط به فراخوان سازمان امور مالیاتی کشور

به دنبال تصویب قانون تسهیل، نمایندگان مجلس شورای اسلامی چنین تصویب کردند که مودیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال ۱۳۸۷، زمانی مجاز به دریافت مالیات از خریداران هستند که توسط سازمان امور مالیاتی کشور فراخوان شده باشند. بدین ترتیب سازمان امور مالیاتی موظف خواهد بود تا پایان سال ۱۴۰۳، مودیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال ۱۳۸۷ را به تدریج تا پایان سال ۱۴۰۳ فراخوان نمایند.

خبرنگار: رضا عبداله زاده

لینک کوتاه

برچسب ها

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.