• تاریخ انتشار : دوشنبه 14 مهر 1399 - 14:20
  • کد خبر : 1133
  • چاپ خبر

توسعه معدن و صنایع معدنی استان فارس با راهبردهای چندگانه ایمیدرو

با شروع فعالیتم در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، توسعه معدن و صنایع معدنی را با سه راهبرد اصلی افزایش عملیات اکتشاف، توسعه زیربناها و راه اندازی معادن کوچک مقیاس در شمار برنامه ها قرار دادیم. توسعه اکتشافات تا ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع، افزایش بودجه زیربناها و احیا معادن کوچک در


با شروع فعالیتم در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، توسعه معدن و صنایع معدنی را با سه راهبرد اصلی افزایش عملیات اکتشاف، توسعه زیربناها و راه اندازی معادن کوچک مقیاس در شمار برنامه ها قرار دادیم. توسعه اکتشافات تا ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع، افزایش بودجه زیربناها و احیا معادن کوچک در ۳۱ استان گواه این مدعا است که همچنان بر ادامه این استراژی ها مصمم هستیم. بر این اساس در ابتدا پایش امور معدنی استان ها در صدر برنامه های ایمیدرو قرار گرفت و اکنون نقاط مختلف کشور با رویکرد “رونق تولید و محرومیت زدایی” زیر چتر حمایتی ایمیدرو قرار گرفته است. یکی از استان هایی که در برنامه های توسعه ای ایمیدرو گنجانده شده، استان فارس است. در سفر اخیرم به این استان برخی از اقدامات و برنامه های ایمیدرو برای این منطقه مورد اشاره قرار گرفت. اکنون مجالی پیش آمده که به بیان اقداماتی که تاکنون در این استان صورت گرفته، پرداخته شود.
اکتشاف
عملیات اکتشاف، مهم ترین استراتژی ایمیدرو در استان فارس است چراکه اعتقاد داریم توسعه معدن و صنایع معدن در جای جای کشور، از این مسیر می گذرد. بر این اساس در پهنه اکتشافی شمال استان فارس فاز عملیات شناسایی و پی جویی در مساحتی بالغ بر ۱۷ هزار کیلومتر مربع برنامه ریزی و تا کنون مطالعات فاز شناسایی با معرفی حدود ۵۵۰۰ کیلومتر مربع محدوده امید بخش انجام و مطالعات فاز پی جویی در محدوده های امید بخش معرفی شده فاز اول با پیمایش ها و نمونه برداری های صحرایی هم اکنون در حال انجام است که پس از تجزیه و تحلیل نتایج گزارش نهایی با معرفی محدوده های مستعد فلزی و غیرفلزی ارائه خواهد شد.
همچنین طرح جامع مطالعات پتانسیل یابی مواد معدنی غرب استان فارس به مساحت حدود ۵۷۰۰ کیلومتر مربع در شمار برنامه های اکتشافی این استان قرار گرفت که تمام مراحل مطالعاتی و اجرایی طرح به اتمام رسیده و با پیشرفت ۹۰ درصدی در مرحله اعلام نتایج آنالیز نمونه ها جهت ارائه گزارش پایانی پروژه و در ادامه تکمیل عملیات اکتشافی در محدوده های مستعد معرفی شده می باشد.
در راستای شناسایی ذخایر استان علاوه بر انعقاد قرارداد جهت انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی به ارزش حدود ۳۵۰ هزار یورو، طرح مطالعات پتانسیل یابی دولومیت در مساحتی بالغ بر ۲۸ هزار کیلومتر مربع در جنوب استان فارس با هدف بررسی قابلیت تولید شمس منیزیم برنامه ریزی شد که تا کنون مطالعات فاز شناسایی با اخذ حدود ۸۵۰ نمونه انجام و پس از دریافت نتایج فاز اول، ادامه عملیات با انجام نمونه برداری های متراکم در مناطق مستعد معرفی شده و انجام تست های تکنولوژیکی دنبال خواهد شد.
با توجه به اتمام عملیات شناسایی توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در پهنه های سه گانه استان فارس و معرفی ۱۴ محدوده امید بخش جهت طی روال قانونی و صدور پروانه اکتشاف، مقرر شد بنابر امضای یک تفاهم نامه، ۱۴ محدوده امید بخش استان جهت واگذاری به ایمیدرو انجام و مطالعات اکتشاف تکمیلی در این محدوده ها توسط ایمیدرو انجام شود.

فعال سازی معادن کوچک
طرح احیاء، فعالسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس که در صدر ماموریت های ایمیدرو قرار گرفته است نیز در این استان دنبال می شود. در این زمینه بررسی معادن کرومیت، منگنز، هماتیت و دولومیت با پایش ۴۰ معدن انجام شد که منجر به معرفی ۸ بلوک شد. در این طرح تاکنون ۵۱ معدن غیرفعال و فعال قابل توسعه به صورت موردی و استانی شناسایی شده است.
اقدام کلینیکی برروی ۵۰ معدن و احیاء، فعال سازی و توسعه ۲۵ معدن (فعال سازی ۴ معدن کرومیت توسط بخش خصوصی و ۲ معدن متروکه و غیرفعال منگنز توسط بخش خصوصی در سال جاری) انجام شده است و هدفگذاری ما در اجرای این طرح(در استان فارس)، فعالسازی ۲۱ معدن و احداث ۲ واحد فرآوری است.

رونمایی از مدرن ترین خط تولید آلومینیوم
یکی از پروژه های مهم این استان، کارخانه آلومینیوم جنوب (سالکو) به عنوان مدرن ترین و بزرگترین خط تولید آلومینیوم کشور است که ایمیدرو و هلدینگ غدیر به عنوان سهامدار، اقدامات لازم برای راه اندازی آن را در منطقه ویژه اقتصادی لامرد انجام دادند و این پروژه کلیدی با فرمان رئیس جمهور در مدار تولید قرار گرفت. شرکت آلومینیوم جنوب با سرمایه گذاری ۱.۲ میلیارد دلار راه اندازی شد و دیگ های مربوطه به صورت مستمر وارد مدار تولید می شود. در راستای توسعه طرح فوق، واحد آندسازی سالکو در آبان ماه امسال راه اندازی خواهد شد.
توسعه زیربناها
توسعه در منطقه لامرد به تمرکز بر روی این طرح ختم نشد و مصمم به توسعه زیرساخت ها در این منطقه شدیم.
توسعه منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد و انجام بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری جهت تامین زیرساخت های منطقه که بخشی از آن اجرا شده مورد توجه قرار گفت و در سال جاری نیز بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان تامین اعتبار جهت تکمیل آن انجام شده است.
پیگیری احداث اتوبان لامرد به پارسیان با پیگیری وزارت راه و شهرسازی و تأمین اعتبار سهم مربوط به ایمیدرو درحال انجام است. همچنین پروژه انتقال آب از خلیج فارس به منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد در حال آغاز است.

فولاد نی ریز و گندله سازی خرامه
تکمیل پروژه احیای نی ریز و تسریع در تکمیل پروژه فولادسازی از جمله دیگر اقدامات این سازمان در استان فارس به شمار می آید. در حال حاضر قراردادهای ساخت تجهیزات خارجی منعقد شده و فولادسازی در حال اجرا است و تاکنون پیشرفت این طرح به ۵۳ درصد رسیده است. به منظور توسعه زیربناها در این طرح، پروژه انتقال آب از سد چشمه عاشق نی ریز به مجتمع فولاد غدیر نیریز در حال انجام است.
طرح احداث گندله سازی خرامه با مشارکت بخش خصوصی با سرمایه گذاری ۱۰۵ میلیون یورو و ۱۵۰ میلیارد تومان در حال اجرا است. از سوی دیگر به منظور توسعه حمل و نقل جاده ای طرح فوق، قطعه دوم جاده خرامه نی ریز با اعتبار ۱۰۲۰ میلیارد تومانی در سال جاری آغاز می شود. پروژه این مسیر ۳۰کیلومتری در مرحله مناقصه قرار دارد.
همچنین کنسرسیوم احداث کارخانه فرآوری آهن هماتیتی در شمال استان فارس بین معدنکاران منطقه ده بید و بوانات، خرم بید کنسرسیومی در حال نهایی شدن است که با تشکیل این کنسرسیوم علاوه بر احداث کارخانه آهن هماتیتی، ۱۴ معدن موجود در منطقه که در حال حاضر عمدتا یا تعطیل و یا با حداقل ظرفیت مشغول فعالیت هستند، فعال شده و با بالاترین ظرفیت خودبه استخراج مواد معدنی خواهند پرداخت.
همچنین استفاده بهینه از خاک های صنعتی استان از دیگر برنامه های ایمیدرو است. به این منظور مطالعات امکان سنجی جدایش و استحصال کانی پیروفیلیت و آهن زدایی از ذخایر خاک نسوز مناطق مستعد استان فارس توسط این سازمان در حال پیگیری است.

دیگر اقدامات
از دیگر اقدامات در دست اقدام ایمیدرو در استان فارس می توان به احداث کارخانه تولید آجر از مارن، حمایت از احداث کارخانه تولید کاغذ از سنگ در خرامه، شرکت مشترک بخش خصوصی جهت احداث یک واحد ۲۰۰ هزار تنی محصولات آلومینیومی در لامرد، مطالعات بر روی دریاچه های استان، احداث کارخانه آهک (PCC) در شهرستان داراب، انعقاد قرارداد احداث کارخانه تولید سدیم سیانید با مشارکت بخش خصوصی اشاره کرد.
با این اوصاف، توسعه بخش معدن و صنایع معدنی توسط ایمیدرو در استان فارس در حال انجام است و امید می رود در آینده ای نزدیک ثمرات این اقدامات متوجه کشور، به ویژه مردم شریف فارس شود.

لینک کوتاه

برچسب ها

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.